Arūnė Jonikaitė
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės sporto reikalų komisija jau dveji metai yra grįžusi į visą pasaulį jungiančią PLB šeimą. Dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos pastarieji metai tapo ganėtinai sudėtingi – atšaukti didžiuliai tarptautiniai sporto renginiai, kasmet įtraukiantys tūkstančius lietuvių visame pasaulyje, privertė sunerimti visus sportui prijaučiančius tautiečius, išsibarsčiusius skirtinguose planetos žemynuose. Visgi Pasaulio Lietuvių Bendruomenės sporto reikalų komisija neprarado ūpo ir drąsiai žengė į 2020-uosius metus su naujausiomis idėjomis bei viso pasaulio lietuvius nustebinusiais sprendimais.
2020-ieji metai sporto sferoje prasidėjo daug žadančiai. Pirmąjį metų mėnesį kasmetinis sausio 13-osios bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“ sujungė daugybę lietuvių visame pasaulyje. Vėliau, vasario 14–16 dienomis, Čikagoje vyko NBA „Visų žvaigždžių“ savaitgalio renginiai, kurių metu PLB sporto reikalų komisija pasirūpino lėšų rinkimu Kaune statomiems „Krepšinio namams“. Tačiau kovo pradžioje, beveik visą planetą apėmus COVID-19 virusui, didžiausi pasaulio meno ir sporto renginiai buvo atšaukti. Visgi Pasaulio Lietuvių Bendruomenės sporto reikalų komisijos tai nesustabdė. Prasidėjus pandemijai, kilo daugybė naujų idėjų, kaip įvykdyti šių metų sporto planus, prisitaikant prie dabartinės pasaulio padėties. „Teko persiorientuoti į kitokio pobūdžio iniciatyvas, – sako PLB sporto reikalų komisijos pirmininkas Laurynas R. Misevičius. – Būtent tai lėmė birželio 23 dieną įvykusį tarptautinį virtualų bėgimą „Olimpinė mylia“, kurį organizavome kartu su Lietuvos Tautiniu Olimpiniu komitetu (LTOK) paminėti Olimpinei dienai. Simboliška, kad 32-ųjų LTOK atkūrimo metų proga „Olimpinėje mylioje” dalyvavo bėgikai iš 32 šalių.“
Būtų neteisinga teigti, kad visą pasaulį apėmusi pandemija neturėjo įtakos Pasaulio Lietuvių Bendruomenės ir Sporto komisijos veiklai. Į sporto renginius kasmet renkasi šimtai ar net tūkstančiai žmonių, o tai, pasak Lauryno, fiziškai šiuo metu yra neįmanoma. Šiemet buvo suplanuota daug didelių projektų, tokių kaip gegužės mėnesį turėjusios įvykti jubiliejinės Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo sporto sąjungos (ŠALFASS) 70-osios žaidynės JAV, Airijos lietuvių sporto šventė bei Beniliukso šalyse gyvenančių lietuvių sportinės varžybos. „Įvyko tas, kas įvyko, – sako L. Misevičius. – Tikimės, jei leis aplinkybės, tęsti sportinius renginius kitąmet, nors jau dabar yra aišku, kad XI Pasaulio lietuvių sporto žaidynės, turėjusios vykti 2021-aisiais, liepos 1–3 dienomis Druskininkuose, bus perkeltos į 2022 metus. Tikėsimės, kad kuo greičiau pasaulyje pavyks pažaboti koronavirusą ir tuomet vėl galėsime nevaržomai keliauti ir susitikti sporto aikštėse, sąskrydžiuose. Na, o dabar sportuojame kiekvienas savo aplinkoje individualiai, su mažesnėmis grupėmis bendraminčių bei laikydamiesi saugumo rekomendacijų.“
Paklaustas, ar globalinės pandemijos laikotarpiu, kuomet yra atšaukiama daugybė organizuotų renginių, Sporto reikalų komisija turi daugiau laiko naujų idėjų generavimui, Laurynas atsakė: „Apie įvairias idėjas ir galimus projektus diskutuojame daug, bet aš norėčiau pasinaudoti proga ir kreiptis į mūsų skaitytojus: galbūt Jūs turite kokių nors idėjų? Laukiame Jūsų pasiūlymų ir pageidavimų elektroniniu paštu laurynas.misevicius@plb.lt.“
PLB jungia lietuvių bendruomenes, esančias 50 pasaulio šalių
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės tikslas – burti viso pasaulio lietuvius vienoje draugijoje, dalintis įspūdžiais, organizuoti įvairiausius susibūrimus bei tarptautinius renginius. PLB yra tarptautinė visuomeninė organizacija, jungianti viso pasaulio lietuvius. Šiandien PLB jungia lietuvių bendruomenes, esančias net 50 pasaulio šalių. PLB sporto reikalų komisija buvo atkurta prieš dvejus metus – 2018 m. liepos mėnesį Pasaulio Lietuvių Bendruomenės XVI Seimo metu. Komisijos pirmininkas Laurynas R. Misevičius teigia, jog pagrindinė komisijos veiklos sritis – burti ir vienyti visus fizinei kultūrai ir sportui neabejingus pasaulio lietuvius, padėti organizuoti ir rengti įvairias sporto žaidynes, sąskrydžius, turnyrus, skatinant sveiką gyvenseną bei tautiškumą visame pasaulyje. „Būtent tai ir stengiamės daryti. Kuo daugiau įvairių sričių apims PLB, tuo daugiau plačiai po pasaulį išsibarsčiusių mūsų tautiečių potencialiai susidomės šia visuomenine veikla. Nuo 2018-ųjų jau pasiekėme bent 32 kraštus, tad gera pradžia – pusė darbo. Svarbiausia, kad net ir globalinės pandemijos laikotarpyje nesustotume“, – sako L. Misevičius.
Pasaulio lietuviai pasižymi sportiškumu
Atsižvelgiant į komisijos kasmet planuojamų sporto renginių kiekį, nekyla net menkiausių abejonių, jog pasaulio lietuviai yra labai aktyvūs sporto srityje. PLB sporto komisijos pirmininkas Laurynas Misevičius yra įsitikinęs, jog visų pirma sportas ir suburia daugumą lietuvių užsienyje. „Būtent pasitelkę sportą, Kauno „Žalgirio”, o vėliau ir Lietuvos krepšinio rinktinės krepšininkai užvedė tautą kovai už savo šalies laisvę prieš 35-erius metus. Na, o dabar per sportą išlaikome ir išlaikysime lietuvybę tokiuose pasaulio kampeliuose, kuriuose kitu atveju lietuvių bendruomenės jau nebeegzistuotų.“ Laurynas pripažįsta, jog vienas jam pačiam įsimintiniausių renginių per 20 aktyvių metų išeivijoje – tai Pasaulio lietuvių sporto žaidynės, įvykusios 2017 metų vasarą gimtajame Kaune. „Į žaidynes atsivežėme virš 300 dalyvių iš JAV ir Kanados. Net ir visko matę panašių renginių Lietuvoje organizatoriai negalėjo patikėti tokia sportui neabejingų tautiečių gausa iš už Atlanto, o mes ramiai išsikėlėme sau tikslą kitoms žaidynėms Druskininkuose atsivežti 500 tautiečių, – sako Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos (ŠALFASS) centro valdybos pirmininko pareigas einantis Laurynas, – Šiemet pirmą kartą kartu su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu surengėme virtualų Olimpinės dienos bėgimą, į kurį įsijungė tūkstančiai bėgikų iš mažiausiai 32-jų pasaulio valstybių, ir visa tai įvyko per mažiau nei tris mėnesius.“
Paklausus Lauryno Misevičiaus, iš kur jis semiasi tiek optimizmo ir ryžto organizuoti sportinius renginius pasaulio lietuviams, jis pripažino, jog jį supa tikri šios srities profesionalai. „Aš esu gimęs po laiminga žvaigžde, nes galėjau mokytis iš tokių visuomeninės bei sportinės veiklos mohikanų kaip Rimantas Dirvonis, Algirdas Bielskus, Rimas Miečius, Rimas Gedeika, Rimas Kuliavas, Edis Stravinskas, dabartiniai ŠALFASS valdybos nariai Arūnas Čygas, Arūnas Morkūnas ir Kazimieras Deksnys. Palaipsniui į mūsų veiklą įsitraukė ir vėliau į Ameriką atvykę gyventi Aurimas Matulevičius, Deivis Pavasaris, Svajūnas Masilionis, Arvydas Bubulis bei Rasa ir Tomas Mitrulevičiai, jau užjūryje gimę Stasys Kuliavas, Paulius Riškus, Matas Anužis. Glaudus ryšys visuomet buvo su JAV LB krašto valdybos vadovais Algimantu Gečiu, Vaiva Vėbraite, Vytu Maciūnu ir ypač Sigita Šimkuviene-Rosen, su kuria kartu atkūrėme Konektikuto lietuvių sporto klubą Waterbury (Konektikuto valstijoje, JAV) 2002 m. rudenį. Nuo jo ir prasidėjo mano ilgametė „karjera“ išeivijos sportiniame judėjime. Netikėtai mus šią žiemą palikęs Niujorke gyvenęs Stanislovas Kavaliauskas išeivijos sportinei veiklai paskyrė paskutinius 12 savo gyvenimo metų, tad jam atminti, net neabejoju, jo vardu bus pavadinti krepšinio turnyrai. Na, ir PLB sporto reikalų komisijoje esame net 8-iese, atstovaujame 4 žemynams, todėl man neįtikėtinai pasisekė, kad pavyko suburti vieningą ir laiminčią komandą.“
Bėgimas aplink pasaulį dėl pasaulinės COVID-19 pandemijos persikelia į Lietuvą
Šiemet PLB sporto reikalų komisija nusprendė organizuoti vienerių metų trukmės bėgimą aplink pasaulį, skirtą Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti. Šio projekto sumanytojas – vienas iš sporto komisijos narių – ultramaratonininkas Aidas Ardzijauskas, kuris jau yra pagarsėjęs savo ilgų nuotolių bėgimu visame pasaulyje. 365 dienas truksiančio bėgimo aplink pasaulį startas buvo numatytas 2020 m. liepos 1 dieną Druskininkuose. Visgi dėl pastarųjų įvykių pasaulyje renginį teko atidėti. „Pasikeitus aplinkybėms, startas įvyko Kaune šių metų rudenį. Pagrindinis ir vienintelis šio projekto pokytis tas, kad bėgimas yra vykdomas virtualiai, tai yra bėgama Lietuvos teritorijoje, o nubėgti kilometrai yra „perkeliami“ ant paruošto pasaulio žemėlapio“, – sako ilgų nuotolių bėgikas Aidas Ardzijauskas.
Ardzijauskas bėgimą pradėjo šių metų rudenį gimtajame Kaune, planuoja įveikti sunkius 37 500 kilometrų ir finišuoti 2021 metų pabaigoje Kaune. Visgi šių metų pavasarį pasaulį užklupęs koronavirusas sugriovė daugelį metų puoselėtą bėgimo planą. Taigi, bėgimas aplink pasaulį keliasi į virtualią erdvę ir vyks gimtojoje Lietuvoje. „Kadangi neįmanoma realiai apibėgti pasaulio, man kilo mintis suplanuotą maršrutą įveikti virtualiai. Yra paruoštas virtualus bėgimo maršrutas, kur mano nubėgti kilometrai čia, Lietuvoje, yra perskaičiuojami, atsižvelgiant į reljefą, oro sąlygas, širdies ritmą, suvartojamas kalorijas, ir perkeliami į virtualų pasaulio žemėlapį. Taigi, du mano pagrindiniai tikslai – bėgti ir nubėgtus kilometrus perkelti į virtualų žemėlapį. Bėgimas baigsis tada, kai ratas užsidarys. Gali būti, kad man teks įveikti daugiau kilometrų Lietuvoje, kad užsidarytų bėgimo aplink pasaulį ratas“, – sako Aidas Ardzijauskas. Bėgimo maršruto plane yra numatyta bėgti per Kauną, Trakus, Vilnių, Šalčininkus, Varėną, Druskininkus, Kalvariją, Kudirkos Naumiestį, Viešvilę, Šilutę, Palangą, Skuodą, Mažeikius, Joniškį, Biržus, Rokiškį, Zarasus, Ignaliną bei Pabradę. Kasdien yra planuojama įveikti po 100 kilometrų, kurie virtualiai bus konvertuojami atsižvelgiant į trasos profilį, jos sudėtingumą, oro sąlygas, širdies ritmą ir kitus nuo aplinkos veiksnių priklausančius kriterijus.
Bėgimui Aidas Ardzijauskas ruošėsi net 20 metų
Pasak Aido, sprendimas įveikti maršrutą aplink Žemės rutulį buvo priimtas 2000 metais, na o bėgimui jis ruoštis pradėjo jau 2010 metais. „Nuo 2010 metų pradėjau kryptingai dirbti prie klausimų, susijusių su minimu bėgimu, – sako Aidas. – Pradėjau nuo 100 kilometrų atstumo, vėliau atsirado 24 valandų bėgimai, dar vėliau 4 dienų bėgimai ir taip, po truputį, kaupiau patirtį ir pažinau save. Kai sustiprėjau ir pradėjau labiau pasitikėti savo jėgomis, atsirado nedideli projektai: bėgimas aplink Lietuvą ir bėgimas aplink Baltijos jūrą. Laikui bėgant, projektų apimtis vis didėjo ir jie tapo ilgesni ir sunkesni. Į mano įveiktus maršrutus buvo įtrauktas bėgimas iš Los Andželo į Niujorką ir bėgimas iš Dakaro į Vilnių. Visi minimi bėgimai buvo vykdomi su palyda, o praeitais metais bėgime iš Norvegijos į Graikiją bėgau vienas, be palydos, priešais save stumdamas vėžimėlį, kuriame buvo visi išgyvenimui reikalingi daiktai. Projekto metu įveikiau kiek daugiau nei 5400 kilometrų per 70 dienų. Būtent toks ir yra tas pasiruošimas, reikalaujantis daug laiko, žinių ir, žinoma, lėšų.“ Visi minėti projektai sulaukė nemažo visuomenės dėmesio. Tautiečiai visame pasaulyje noriai prisidėjo savomis lėšomis prie bėgimų. Daugiausia atgarsių turėjęs bėgimas iš Dakaro į Vilnių susilaukė išskirtinio žiniasklaidos dėmesio ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
Aidas tvirtina, jog kol buvo ruošiamas virtualus bėgimo maršrutas, jis nesiilsėjo ir išbandė bėgimo maršrutus Lietuvoje. „2013 metais esu apibėgęs aplink Lietuvą, bet situacija keliuose yra pasikeitusi, todėl bandžiau nubėgti dalį planuojamo maršruto, iš naujo susipažinti su situacija keliuose bei miesteliuose ir iš naujo atrasti Lietuvą. Yra numatyti trys bėgimo variantai, kuriuos derinu tarpusavyje – nuo bėgimo pradžios ir visus artimiausius metus, kol vyks bėgimas. Dabar visko tiksliai suplanuoti yra neįmanoma, nes visas bėgimas priklausys ne tik nuo oro sąlygų, bet ir nuo bendros situacijos Lietuvoje ir pasaulyje“, – pasakoja A. Ardzijauskas.
PLB kviečia jungtis lietuvių bendruomenes visame pasaulyje
Pasaulio Lietuvių Bendruomenė remia pastangas telkti lietuvius visame pasaulyje ir kviečia jungtis prie šios kilnios iniciatyvos. Praėjusių metų lapkričio mėnesį PLB valdyba oficialiai pritarė šiam Aido Ardzijausko bėgimui aplink Žemės rutulį su „PLB vėliava“. „Nuo tada ir prasidėjo komunikacija su visais kraštais, kelis kartus skelbėme apie būsimą bėgimą socialiniuose tinkluose ir mūsų organizacijos svetainėje www.plb.lt“, – sako PLB sporto reikalų komisijos pirmininkas Laurynas Misevičius.
Pasaulio Lietuvių Bendruomenė ir ultramaratonininkas Aidas Ardzijauskas prieš pradedant bėgimą kvietė viso pasaulio tautiečius kartu su bėgiku įveikti bet kokį norimą atstumą. A. Ardzijauskas primena, jog visi lietuviai gali tarpusavyje palenktyniauti ir save pamatyti virtualiame bėgimo aplink pasaulį žemėlapyje. Iki šiol planuoti gyvi susitikimai su pasaulio lietuvių bendruomenių nariais taip pat perkeliami į virtualią erdvę. Tuo metu, kai Aidas virtualiai bėgs per tam tikrą pasaulio miestą, kuriame yra įsikūrę bendruomenių nariai, visi kartu, nubėgę tam tikrą atstumą, turėtų galimybę, pasinaudodami šiuolaikinėmis technologijomis, susitikti kompiuterio ekrane. Taip visi dalinsis savo bėgimo įspūdžiais ir aptars įvairias aktualias temas. Pasiteiravus Aido, ar po šio bėgimo aplink Žemės rutulį planuoja daryti pertrauką savo sportinėje karjeroje, jis pripažįsta, jog šiandien į šį klausimą atsakyti yra ganėtinai sunku. Laikas parodys, kokia bus situacija po bėgimo „Aplink pasaulį“, tuomet ir priimsiąs sprendimus dėl tolimesnės sportinės veiklos.
Straipsnis spausdintas metraštyje „Pasaulio lietuvis,“ 2020 metai/583